A szomszédunk buktatta le az Európai Uniót: bizonyította, miért alaptalan a Magyarország elleni vádaskodás
A német hadiipar viselkedéséből egyértelmű következtetésre jutott.
A horvát legfelsőbb bíróság döntése szerint a pénzügyi intézetek egyoldalú kamatemelése elfogadhatatlan, de a deviza alapú hitelek jogszerűsége nem vitatható. A frankhitelesek egyesülete szégyenteljesnek tartja a döntést és egyáltalán nem elégedett az ítélettel.
A horvát legfelsőbb bíróság csütörtökön nyilvánosságra hozta a frankhitelesek ügyében született döntését, amelyben helybenhagyta a kereskedelmi bíróság másodfokú ítéletét, miszerint a pénzügyi intézetek egyoldalú kamatemelése elfogadhatatlan, de a deviza alapú hitelek jogszerűsége nem vitatható. A tisztességtelen egyoldalú szerződésmódosításból származó kamattúlfizetés visszaigénylésére egyéni perek indítását javasolja.
Drago Jakovcecic, a közgazdasági egyetem professzora a köztévé híradójának elmondta, az árfolyamzáradék szerinte azért vitatható, mert azt általában akkor alkalmazzák, ha egy országban nem stabil az árfolyam, Horvátország esetében azonban ez nem indokolt. Az egyéni perekkel kapcsolatban kifejtette: a jövőben csak leterhelik a bíróságokat, ezért a döntés technikailag is rossz, másfelől pedig bizonyságot adott arról, hogy nincs kollektív védelem és minden adósnak önmagának kell igazságot szolgáltatni úgy, hogy egyéni keresetet indít a bakok ellen.
A frankhitelesek egyesülete szégyenteljesnek tartja a döntést és egyáltalán nem elégedett az ítélettel. Bejelentette: az alkotmánybírósághoz fordul jogorvoslatért. Katarina Lucic, a frankhitelesek egyesületének vezetője a közszolgálati televíziónak elmondta, a szervezet célja, hogy bebizonyítsa, a bankok becsapták az embereket és ezért minden legális eszközzel tovább fognak harcolni ellenük. „Jogerős ítéletünk van arról, hogy a pénzintézetek jogtalanul jártak el az ügyfeleikkel szemben, de semmilyen szankciókkal nem sújtják ezért őket” – mondta, majd hozzátette: ez katasztrófa minden hiteles számára, akinek most éveken keresztül magának kell keresni az igazságot a bíróságokon, és a nehéz anyagi helyezet ellenére, pénzt kell teremteni a perre.